2022-ieji Kauno rajono kultūrai buvo ypatingi – jie buvo vainikuoti „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ veiklomis. Projekto metu įgyta patirtis ir kultūros vadybos įgūdžiai bus efektyviai pritaikyti ateityje, įgyvendinant šiuolaikiškas unikalias kultūrines veiklas. Ir kartu susidūrė su daug iššūkių – prasidėjus karui Ukrainoje reikėjo į daugelį dalykų pažvelgti iš kitos, ne retai daug kūrybiškumo reikalaujančios, pusės, o tai leido suprasti, kad iš šios sferos išeinančios iniciatyvos gali tapti stipriu ginklu prieš siaubingus dalykus vykstančius mūsų kaimynystėje.

4-icon

KULTŪROS SOSTINĖS METAI PILNI KULTŪROS

„KAUNAS IR KAUNO RAJONAS – EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖ 2022“

ICON-1
Renginiuose, parodose Kauno rajone apsilankė 293 605 lankytojai, įvairiose kūrybinėse ir edukacinėse dirbtuvėse sudalyvavo 12895 gyventojai.
ICON-2
Į turinio kūrimo procesą įsitraukė 857 menininkai profesionalai.
ICON-3
Susiformavo 258 vietos ir 37 tarptautinių partnerių tinklas, kuris savo kompetencijomis bei resursais prisidėjo prie kokybiško kultūrinio turinio kūrimo.
ICON-4
Sukurti 73 išliekamieji kultūros produktai.
ICON-1
Renginiuose, parodose Kauno rajone apsilankė 293 605 lankytojai, įvairiose kūrybinėse ir edukacinėse dirbtuvėse sudalyvavo 12895 gyventojai.
ICON-2
Į turinio kūrimo procesą įsitraukė 857 menininkai profesionalai.
ICON-3
Susiformavo 258 vietos ir 37 tarptautinių partnerių tinklas, kuris savo kompetencijomis bei resursais prisidėjo prie kokybiško kultūrinio turinio kūrimo.
ICON-4
Sukurti 73 išliekamieji kultūros produktai.

TARPTAUTINIO PROJEKTO „KAUNAS IR KAUNO RAJONAS – EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖ 2022“ INICIATYVA BUVO ĮGYVENDINTOS IR VYKDOMOS NET 7 PROGRAMOS:

  • Regioninės partnerystės 
  • Didieji KEKS renginiai
  • Kultūros partnerystės
  • Atminties biuras
  • Visi kaip vienas
  • Modernizmas ateičiai
  • Dizainas laimei
  • Regioninės partnerystės 
  • Didieji KEKS renginiai
  • Kultūros partnerystės
  • Atminties biuras
  • Visi kaip vienas
  • Modernizmas ateičiai
  • Dizainas laimei

PROGRAMA ,,REGIONINĖS PARTNERYSTĖS“ BUVO SUDARYTA IŠ KELIŲ PAGRINDINIŲ VEIKLŲ, KURIOS ĮGYVENDINTOS IŠSKIRTINAI KAUNO RAJONE:

  • tvaraus kultūrinio turizmo skatinimui skirtas projektas ,,Smaragdo kelias“.
  • bendruomeninis kūrybinis projektas ,,Šiuolaikinės seniūnijos“.
  • M. K. Čiurlionio ir V. Mačernio kūrybos sintezę reprezentuojantis šiuolaikinio cirko spektaklis ,,Vizijos“ (rež. R. Magro).

Projekto ,,Šiuolaikinės seniūnijos“ metu vietos bendruomenių nariai kūrė kartu su profesionaliais Lietuvos ir užsienio menininkais. Birželio – rugsėjo mėn. įvyko 15 didžiųjų renginių, kuriuose pristatyti pasiekti kūrybiniai rezultatai (bendruomenės galerija, miuziklas, festivalis ir t.t.). 

Projekte dalyvavo šios seniūnijos: Akademija, Babtai, Domeikava, Ežerėlis, Garliavos apylinkės, Kačerginė, Karmėlava, Kulautuva, Lapės, Linksmakalnis, Raudondvaris, Ringaudai, Rokai, Samylai, Vilkija.

,,Smarago kelias“ – projektas, kurio metu žymūs Lietuvos menininkai sukūrė šiuolaikinio meno instaliacijas: „Atpasakojimas“ – ant Neveronių vandens bokšto (aut. T. Černiauskas), ,,Veneros gimtadienis“ – ant vandens bokšto Piliuonoje (aut. D. Jankauskas), skulptūrinę  instaliaciją ,„Stebėtojas“ Batniavoje (aut. T. Vosylius),  tabalų instaliaciją Alšėnuose (aut. D. Bielkauskas) ir kt. Iš viso sukurti 8 didieji išliekamieji kultūros produktai.

Susipažinti su meno kūriniais galite keliaudami po Kauno rajoną, žemėlapį rasite čia.

Šiuolaikinio cirko spektaklis ,,Vizijos“ gegužės – birželio mėn. buvo parodytas 10 kartų. Visuose seansuose dalyvavo maksimalus žiūrovų skaičius. Spektaklis išsiskyrė formatu ir lokacija –  vyko vėlyvais vakarais Paštuvos miškuose (Batniavoje.), skatino žiūrovus nuolat judėti. Vaidmenis spektaklyje atliko vietos ir užsienio menininkai, artistai, Ramučių kultūros folkloro ansamblio „Viešia“ nariai. Liepos mėnesį spektaklis buvo parodytas dviejuose tarptautiniuose festivaliuose Italijoje – ,,Mittelfest“ ir ,,Brocante“. Kiekviename iš jų „Vizijos“ rodytos po 4 kartus.

„DIDŽIŲJŲ RENGINIŲ“ PROGRAMA BUVO SKIRTA KEKS 2022 TRILOGIJAI ĮGYVENDINTI.

I trilogijos veiksmas SUKILIMAS vyko sausio mėnesį. Jo metu Čekiškės, Taurakiemio, Domeikavos, Vandžiogalos, Akademijos ir Garliavos seniūnijose suorganizuotas renginių ciklas „Šviesos ratai“.

II trilogijos veiksmas SANTAKA vęsti kultūrą ir bendruomeniškumą kvietė aitvarų festivalio ,,Tarp žemės ir dangaus“ ir senosios žemkasės – kultūrinio laivo „Nemuno-7“ atidarymo metu gegužės mėnesį.

III trilogijos veiksmo SUTARTIS metu lapkričio mėnesį Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje buvo surengtas padėkos vakaras rajono kultūros bendruomenei, dvaro lauko teritorijoje suorganizuotas audiovizualinis elektroninės muzikos koncertas.

Programos „Dizainas laimei“ metu ketinta surengti Tarptautinę laimės dienos šventę, tačiau dėl Rusijos invazijos į Ukrainą idėjos nuspręsta atsisakyti. Turėti žmogiškieji ir finansiniai resursai buvo panaudoti Ukrainos kūrėjų, atvykusių į Lietuva, kūrybiniam įveiklinimui. Balandžio mėn. senojoje Zapyškio šv. Jono Krikštytojo vyko palaikymo Ukrainai koncertas, birželio mėn. Neveronyse sukurtas menininkų V. ir O. Khodak gatvės meno kūrinys, reprezentuojantis M. Prymačenko kūrybos motyvus.

„Modernizmas ateičiai“ ir „Atminties biuras“ programos rajone įgyvendino veiklas „Europos paveldo dienos“ ir „Istorijų festivalis“. Šios iniciatyvos kvietė kūrybiniais sprendimais atspindėti tiek materialųjį, tiek nematerialųjį paveldą. 

Programos ,,Kultūros partnerystės“ metu sėkmingai tęsti kultūriniai projektai: roko kultūros festivalis ,,Gatvės rokas“ Karmėlavoje, istorinės atminties renginys ,,Pėdos marių dugne“ Samyluose, dainuojamosios poezijos festivalis ,,Akacijų alėja“ Kulautuvoje, aitvarų festivalis ,,Tarp žemės ir dangaus“ Zapyškyje, tarptautinis scenos menų festivalis ,,ConTempo“ įvairiose Kauno rajono seniūnijose, „Spalva, žodis, garsas, judesys = amžinosios jungtys“ Kauno rajono muziejuje, ,,Plytų skulptūrų pleneras“ Rokuose, ,,Kaunas Gospel“ Piliuonoje, ,,Jazz Stops“ Vilkijoje ir kt. 

Kulautuvos, Rokų, Raudondvario, Garliavos apylinkių, Lapių, Neveronių, Karmėlavos ir Domeikavos bendruomenės praėjusiais metais itin aktyviai įsitraukė į programos ,,Visi kaip vienas“ organizuotą „Fluxus festivalį“ ir savo pasirodymus atliko keliose festivalio scenose. 

SVARIAUSI PASIEKIMAI

  • Ramučių kultūros centrui įteikta Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigta Geriausio 2021 metų kultūros centro premija.
  • Ringaudų laisvalaikio salės liaudiškų šokių ansambliui „Rasa“, paminėjusiam 55 metų veiklos jubiliejų, už ilgametę kūrybinę veiklą bei aukštą meninį lygį kolektyvui ir jo vadovams Gintarui Vilčiauskui ir Dariui Žilinskui buvo įteiktas aukščiausias mėgėjų meno apdovanojimas „Aukso paukštė“.
  • Lietuvos kultūros centrų asociacijos kultūros apdovanojimu „Auksiniai feniksai“ nominacijoje „Metų kultūros politikas“ už nuolatinį kultūros politikos plėtojimą ir naujų kultūros objektų atsiradimo inicijavimą, kultūros įstaigų infrastruktūros atnaujinimą ir kultūros paveldo kultūrinį įveiklinimą Kauno rajone pagerbtas  Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.
  • Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliais „Tarnaukite Lietuvai“ buvo apdovanoti du Kauno rajono nusipelnę asmenys: už filantropinę veiklą, ypač jaunų žmonių saviraiškos skatinimą ir rėmimą – technikos ir etnografijos muziejaus (dabar Kauno rajono muziejaus filialas) įkūrėjas Juozapas Romas Liekis, už parlamentarizmo tradicijų puoselėjimą, pilietiškumo ir demokratijos skatinimą – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, raudondvarietis Leonas Milčius.

NAUJI KULTŪRINĖS TRAUKOS OBJEKTAI

  • Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, reprezentacinėje Kauno rajono vietoje, vyko didieji metų renginiai – Šv. Jono Krikštytojo atlaidai, kalėdinės eglutės įžiebimo šventė.
  • Atidaryta Antano Sutkaus nuotraukų lauko galerija.
  • Po pastato rekonstrukcijos veiklą pradėjo Ramučių kultūros centras.
  • Pradėta tvarkyti Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus, atidaryta skulptoriaus Leono Striogos skulptūrų lauko galerija.
  • Zapyškyje meno erdve tapo laivas-žemkasė „Nemuno 7“. Naujam gyvenimui prikeltas apleistas laivas – originalus landšafto projektas, tapęs daugiafunkcine kultūros erdve.
  • Akademijoje atvėrusioje duris parduotuvėje „Lokali“ vyksta parodos.

KULTŪRA, KURIAI TEKO PRISITAIKYTI PRIE ŠALIA MŪSŲ VYKSTANČIO KARO SĄLYGŲ

PRASIDĖJĘS KARAS GEROKAI PAKOREGAVO NUMATYTŲ RENGINIŲ DATAS IR TEMAS. KULTŪROS CENTRAI KVIETĖ KAUNO RAJONE PRIEGLOBSTĮ RADUSIUS UKRAINIEČIUS Į RENGINIUS IR UŽSIĖMIMUS:

  • Domeikavos laisvalaikio salėje buvo įrengtas Ukrainos karo pabėgėlių laikino apgyvendinimo centras.
  • Dauguma pavasario renginių buvo skirti Ukrainai palaikyti.
  • Raudondvaryje surengtas įsimintinas Kovo 11-osios žygis, kuriame su Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis dalyvavo apie 500 žygeivių.
  • Kulautuvoje Atvelykio ir stačiatikių Velykų proga organizuotas orientacinis žaidimas, kuriame dalyvavo Ukrainos vaikai ir jaunimas.
  • Užliedžiuose „Griežlės dienos“ metu buvo verdami ukrainietiški barščiai, o surinktos lėšos pervestos į paramos fondą.
  • Samyluose organizuotas profesionaliosios muzikos Ukrainos atlikėjų koncertas
  • Vilkijos krašte Ukrainos mamoms ir jų vaikams buvo organizuojamos kūrybinės edukacijos, išvykos.
Rezervuok datas svarbiausiems mūsų renginiams čia.